چگونه می توانم بفهمم که VPN من کار می کند؟ و نحوه تست کردن آن

چگونه می توانم بفهمم که VPN من کار می کند؟ و نحوه تست کردن آن

چگونه می توانم بفهمم که VPN من کار می کند؟ و نحوه تست کردن آن
تست VPN

شبکه های خصوصی مجازی یا VPN، ابزاری ارزشمند برای کاربران مبتدی و حرفه ای هستند. آنها با ارائه روشی، جهت محافظت اطلاعات در برابر جستجوهای آنلاین و غلبه بر چالش هایی مانند مسدود کردن موقعیت جغرافیایی، و موارد دیگر، مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، همیشه همه وی پی ان ها، به طور کامل و دقیق کار نمی کنند. VPN های ناموفق، می توانند دری جهت ایجاد مسائل جدی امنیتی باز کنند و سبب خلق سؤالی در ذهن کاربران خود شوند و آن این که، “آیا وی پی ان من کار می کند؟”

اگر وی پی ان شما آنطور که انتظار دارید عمل نمی کند، و به صورت جزئی یا کلاً کار نمی کند، در این موارد، خرید VPN از شرکت های معتبر ارائه دهنده این خدمات می تواند، گزینه مناسبی برای رفع مشکل باشد. در غیر اینصورت، تشخیص به موقع مشکل و همچنین آزمایش سریع و عیب یابی آن، امری ضروری است.

چگونه متوجه شوم که VPN من کار می کند؟

اگر فکر می کنید وی پی ان شما کار نمی کند، برای تشخیص امنیت آنلاین تان می توانید چندین کار انجام دهید. اول اینکه، درک دلایل اصلی که ممکن است منجر به کار نکردن VPN شما شود، مهم است. احتمال وجود برخی از دلایل نسبت به موارد دیگر بیشتر است و درک آنها، می تواند یافتن یک راه حل مناسب را آسان تر کند.

مشکلات رایج VPN

نشت وی پی ان، رایج ترین مشکل VPN های استاندارد است. در واقع، نشتی زمانی رخ می دهد که اطلاعات و داده های شخصی، توسط وی پی ان به درستی محافظت نشود، و در معرض خطر کشف و ردیابی قرار گیرد. نشت وی پی ان دارای چندین شکل مختلف است، از جمله :

چگونه می توانم بفهمم VPN من کار می کند؟
VPN

 

نشت آدرس IP (IP Address Leaks) : ماسک کردن (masking) آدرس های IP، یا مجموعه ای از اعداد منحصر به فردی که به هر دستگاه متصل به شبکه اختصاص داده شده است، از جمله محبوب ترین دلایل استفاده از وی پی ان است. وقتی این نشتی اتفاق می افتد، آدرس های IP کاربران در معرض آسیب پذیری قرار می گیرد.

نشت DNS (DNS Leaks) : سیستم های نام دامنه نیز، معمولاً توسط وی پی ان ها ماسک می شوند. هنگامی که نشتی DNS رخ می دهد، ممکن است امنیت آدرس IP حفظ شود، اما اطلاعات DNS قابل دسترسی خواهد بود. این امر می تواند امنیت آنلاین را به خطر انداخته و کاربران را به یک هدف، جهت حملات هایجک(hijacking) DNS، تبدیل کند.

نشت (WebRTC Leaks)WebRTC : قابلیت های ارتباطی بلادرنگ (Web Real-Time) به عنوان بخشی از اکثر مرورگرها هستند، که به کاربران این امکان را می دهند تا از سرویس های گفتگوی(چت) صوتی و تصویری استفاده کنند. با این حال، سرویس های WebRTC می توانند آسیب پذیری های وی پی ان را نشان دهند. اگر یک VPN به درستی از اطلاعات کاربران محافظت نکند، برخی از وب سایت ها می توانند از این سرویس ها، برای دسترسی به کد با اطلاعات مکانی استفاده کنند.

با درک این نشتی ها و چگونگی بروز آنها، کاربران می توانند آمادگی بیشتری برای آزمایش های وی پی ان کسب کنند، تا ببینند آیا شبکه های خصوصی مجازی آنطور که باید، کار می کنند یا خیر، و در زمان خرید VPN، به سراغ ارائه دهندگان قابل اعتماد این سرویس ها مراجعه کنند.

تست های VPN

اگر وی پی ان، مطابق با انتظارات شما عمل نمی کند، چندین کار وجود دارد که می توانید جهت اطمینان از حفاظت صحیح اطلاعات خود انجام دهید. این تست های ساده VPN جستجوی نشت ها را ساده تر و آسان تر می کند.

تست های نشتی VPN

  • آزمایش نشت آدرس IP

ابتدا مطمئن شوید که وی پی ان شما غیرفعال است و آدرس آی پی خود را شناسایی کنید. اگر ISP ( شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی) شما این اطلاعات را به راحتی در دسترس تان قرار نمی دهد، به سادگی، عبارت “آدرس IP من چیست” را در Google سرچ کنید، یا از یکی از وب سایت های آزمایشی موجود بازدید کنید. دانستن این موضوع می تواند، در تأیید اینکه وی پی ان شما، اطلاعات را برای منابع ناخواسته فاش نمی کند، کمک نماید. بعد از به دست آوردن آدرس IP خود، VPN را مجدداً فعال کرده و آدرس آی پی را دوباره جستجو کنید. اگر موتور جستجو یا وب سایت شما، همان اعداد یا شماره ها را نشان می دهد، می توانید مطمئن شوید که وی پی ان به درستی از اطلاعات شما محافظت نمی کند.

  • آزمایش نشت DNS

آزمایش نشت آدرس آی پی، اولین قدم مفیدی است که باید صورت گیرد، اما انجام این کار ممکن است انواع دیگر نشتی را نشان ندهد. به عنوان مثال، نشتی DNS، ممکن است با ماسک کردن صحیح آدرس IP فوراً آشکار نشود. با این حال، منابعی در دسترس است که انجام این فرآیند را نسبتاً ساده می کند. DNSLeakTest، یک سایت رایگان است که می تواند احتمال نشتی DNS را نشان دهد. کاربران می توانند از بین یک تست استاندارد و قابل تعمیم، یکی را انتخاب کنند تا به کمک آن مشخص شود که آیا نشتی رخ داده است یا نه. این آزمایشات نشان می دهد، که سرورها می توانند چه اطلاعاتی را به وب سایت ها ارائه دهند. اگر هر یک از سرورهایی که در تست مشخص شده اند، با VPN شما مطابقت نداشته باشد، شما نشتی DNS دارید.

  • تست نشتی WebRTC

نشت WebRTC ممکن است، همزمان با نشت آدرس IP و DNS اتفاق بیفتد، اما می تواند به صورت مستقل نیز رخ دهد. با استفاده از وب سایتTesting   WebRTC، می توانید تعیین کنید که آیا با نشتی WebRTC روبرو هستید یا خیر. همانند تست نشت آدرس IP، حتماً باید آدرس آی پی شبکه خود را بدانید. در صفحه مربوط به آزمایش، تأیید کنید که آیا IP خصوصی ذکر شده با آدرس آی پی عمومی مخصوص دستگاه شما متفاوت است یا خیر. اگر اینگونه نباشد، ممکن است با نشت WebRTC مواجه باشید.

وی پی ان
وی پی ان

وی پی ان من کار نمی کند، حالا باید چه کاری انجام دهم؟

جهت شناسایی مشکل، تشخیص نشتی، اولین قدم بوده، و گام بعدی، برطرف کردن آن می باشد. اگر وی پی ان را از یک فروشنده قابل اعتماد و مطمئن خریداری کرده اید، باید منابع راهنمایی و عیب یابی آن نیز در دسترس باشد. این مراحل ارائه شده، از راه اندازی مجدد رایانه (rebooting) گرفته تا دانلود پچ یا به روزرسانی، می تواند به شما در شناسایی و برطرف کردن مشکل کمک کند. اگر اصلاحات استاندارد، به منظور حل مشکلات شما کافی نیست، ممکن است لازم باشد برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت ارائه دهنده این خدمات، که خرید VPN را از طریق آن انجام داده اید، تماس بگیرید.

اگر وی پی ان شما به طور منظم با نشتی روبرو است، انتخاب و خرید VPN معتبر و مناسب، شاید بهترین راه برای پیشرفت باشد. برخی از محصولات عملکرد بهتری نسبت به دیگری دارند، بنابراین سرمایه گذاری در یک وی پی ان با کیفیت بالاتر، ممکن است خدمات بهتری را با عوارض کمتر فراهم کند.

به عنوان یک کاربر دارای اشتراک وی پی ان، آیا می خواهید به طور منظم از خود بپرسید “آیا VPN من کار می کند؟”. فقط با بررسی و ارزیابی های مکرر می توانید، مطمئن شوید که وی پی ان به درستی از اطلاعات شما محافظت می کند و آیا در معرض خطر فاش شدن اطلاعات خصوصی، از طریق نشت آدرس IP، DNS یا WebRTC نیستید.

آیا می خواهید وی پی ان مناسب برای نیازهای شخصی یا شغلی خود را خریداری کنید؟ برای تصمیم گیری آگاهانه جهت خرید VPN، می توانید به سایت شرکت ما مراجعه کنید.