بهترین پروتکل VPN کدام است؟ PPTP، VPN های باز ، L2TP/IPsec و یا SSTP؟

بهترین پروتکل VPN کدام است؟ PPTP، VPN های باز ، L2TP/IPsec و یا SSTP؟

بهترین پروتکل VPN
بهترین پروتکل VPN

اگر به دنبال استفاده از VPN باشید احتمالا با یک جست و جوی ساده در اینترنت انواع مختلفی را مشاهده می‏کنید. در این مقاله ما تصمیم داریم عمده تفاوت VPN های مختلف با یک‏دیگر را بیان و به شما اطمینان دهیم چه پروتکلی برای استفاده شما مناسب‏تر خواهد بود.

باید توجه داشته باشید که افراد مختلف در این زمینه نظرات متفاوتی دارند و ممکن است گاهی صحبت‏های ضد و نقیضی بشنوید ولی ما در این مقاله تمامی نکات کلیدی که نیاز است بدانید را پوشش داده‏ایم و سعی داریم انواع مختلف وی پی ان را باهم مقایسه کنیم و تمامی استانداردهای لازم را بررسی نماییم.

اولین گروه از VPN ها : PPTP

در مجموع با پیشرفت تکنولوژی و به تبع آن روش‏های مختلف هک حساب‏های افراد مختلف، این دسته از VPN ها دیگر چندان از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار نیستند.  به راحتی روی سیستم عامل و تلفن همراه وجود دارند و تنها مزیت آنها نیز همین مسئله است. اما بهتر است از آن‏ها استفاده نکنید چون امنیت بالایی را برای شما به ارمغان نمی‏آورند. در حقیقت مکانیزم عملکرد آنها نیز از طریق برقراری تونل‏های ارتباطی نقطه به نقطه است و به همین سبب امکان بروز مشکلات امنیتی در آنها بسیار بالاست. پس توصیه ما به شما این است که دلتان را به استفاده از وی پی ان های PPTP خوش نکنید.

وی پی ان PPTP
وی پی ان PPTP

دومین گروه از VPN ها: VPN های باز

این دسته از نرم‏افزارها از فناوری منبع‏های باز و آزاد استفاده می‏کنند. نام اختصاصی این منابع OpenSSL و SSL v3/TLS است. این دسته قابلیت برنامه‏ریزی و پیکربندی دارند تا بتوان  از آنها برای هر پورتی استفاده کرد. ترافیکی که در این دسته از وی پی ان ها استفاده می‏شود از نوع HTTPS است و به  همین سبب یکی از بهترین انواع امنیت را برای شما به ارمغان می‏آورد. قابلیت تنظیم این نوع VPN ها بالاست و حتی قابلیت رمزگذاری‏های AES هم دارند که از سیستم رمزگذاری Blowfish بسیار امنیت بالاتری دارد. از این رو این دسته دارای محبوبیت بالایی هستند و هیچ گونه گزارشی مبنی بر سوءاستفاده از کاربران و اطلاعات آنها در این دسته از وی پی ان ها تاکنون گزارش نشده است. نکته‏ای که در خصوص استفاده از این دسته وجود دارد این است که این گروه برای پشتیبانی تلفن همراه و رایانه‏‏ها نیاز به استفاده از نرم‏افزار ثالث دارند و این مسئله ممکن است تا حدودی برای برخی از افراد نامطلوب باشد. در مجموع توصیه ما به شما این است که این دسته از نرم‏افزارها دارای قابلیت بالایی برای جلوگیری از عدم مشکل در سیستم شما هستند و به علاوه به روز و قابل اعتماد نیز هستند.

خرید OpenVPN
خرید OpenVPN

سومین دسته از VPN ها : L2TP/IPsec

این دسته از وی پی ان ها، با کمک برقراری یک تونل دو لایه از اطلاعات شما محافظت می‏کند ولی امکان هیچ‏گونه رمزگذاری برای شما فراهم نمی‏سازند. بنابراین در اغلب موارد با رمزگذاری‏های IPsec حمایت می‏شوند. نصب و استفاده نسبتا آسانی در سیستم عامل‏های موبایل و به علاوه رایانه‏ها دارند. اما به اندازه VPN های باز قوی نیستند چرا که تنها از پورت UDP 500 استفاده می‏کنند و حتی کار کردن با آنها در کنار Firewall سخت‏تر نیز می‏شود.

حتما بخوانید : لیست برترین سایت فروش VPN – معرفی برترین سایت های فروش وی پی ان در دنیا

از نظر رمزگذاری IPsec ایمن است. در برخی گزارش‏ها به ایمن بودن آنها و امکان هک آن توسط NSA شک شده است ولی تقریبا هیچ نتیجه قطعی نمی‏توان گرفت و هیچ‏کس مطمئن نیست. در هر صورت نسبت به دسته VPN های باز، از سرعت کمتری برخوردارند چرا که فرآیند رمزگذاری و تبدیل ترافیک آنها به صورت دو مرحله‏ای انجام می‏شود. به طور خلاصه، این دسته تقریبا ایمن به حساب می‏آیند ولی با این حال بهتر است از وی پی ان های باز استفاده کنید.

وی پی ان L2TP
وی پی ان L2TP

چهارمین دسته از VPN ها : SSTP

این دسته از وی پی ان ها در ابتدا در ویندوز ویستا تحت عنوان سوکت امن معرفی شدند که پروتکل اختصاصی برای مایکروسافت به حساب می‏آید و به بهترین صورت در ویندوز پشتیبانی می‏شوند. مزیت آنها نسبت به VPN های باز این است که در سیستم عامل ویندوز به صورت خیلی یک پارچه و پایدار عمل می‏کنند. در سیستم عامل‏های دیگر هم پشتیبانی از این دسته نرم‏افزار وجود دارد ولی به هیچ وجه به این اندازه گسترده و کامل نخواهند بود. حتی می‏توان آن را برای رمزگذاری‏های AES پیکربندی کرد. مسلما برای کاربران ویندوز به علت اختصاصی بودن بهتر است و حتی بسیاری از عملکردها در خصوص دور زدن Firewall ها مشابه VPN های باز است. به طور خلاصه این نرم‏افزار بهتر از نوع وی پی ان های PPTP است مخصوصا برای سیستم عامل ویندوز و با رمزگذاری AES حتی امنیت خیلی بالاتری را برای کابران فراهم می‏سازد و از نوع L2TP/ IPses قابل اطمینان‏تر خواهد بود.

وی پی ان SSTP
وی پی ان SSTP

پس از بررسی انواع مختلف وی پی ان ها بهترین نوع و پیشنهاد ما به شما استفاده از VPN های باز است. اگر مجبور هستید از پروتکل‏های دیگری در ویندوز استفاده کنید نوع SSTP بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. باز هم اگر فقط دو نوع L2TP/IPsec و نوع PPTP را در اختیار دارید بهتر است از استفاده از PPTP خودداری کنید مگر این‏که واقعا به اجبار نیاز به اتصال به وی پی ان دارید و هیچ نوع دیگری در اختیار شما نیست.