تونل VPN چیست و چگونه کار می کند؟

تونل VPN چیست و چگونه کار می کند؟

تونل VPN
تونل VPN

تونل VPN یک پیوند رمزگذاری شده بین رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما و یک شبکه خارج است.

یک تونل VPN – مخفف تونل شبکه خصوصی مجازی – می تواند راهی برای پوشاندن برخی از فعالیت های آنلاین شما فراهم کند.

چطور؟ یک تونل VPN تلفن هوشمند ، لپ تاپ ، رایانه یا تبلت شما را به شبکه دیگری متصل می کند که در آن آدرس IP شما پنهان است و تمام داده هایی که هنگام گشت و گذار در وب تولید می کنید رمزگذاری شده است.

با اتصال به وب سایت ها از طریق یک تونل VPN – و نه اتصال مستقیم – می توانید به جلوگیری از ردیابی فعالیت آنلاین یا مشاهده آدرس IP خود – که مانند آدرس واقعی شما ، موقعیت مکانی شما را شناسایی می کند – از فعالیت های دولتی ، ارگان های دولتی ، هکرها یا سایر اسنپ ها جلوگیری کنید. شما آنلاین هستید

هنگام ورود به اینترنت با استفاده از Wi-Fi عمومی در هتل ها ، کافی شاپ یا کتابخانه ، تونل VPN مفید است.

تونل VPN چگونه کار می کند؟

برای اتصال به اینترنت از طریق یک تونل VPN ، ابتدا باید یک سرویس از شرکت های ارائه دهنده خدمات VPN تهیه کنید ، VPN کلید پنهان کردن آدرس IP شما و محافظت از فعالیت آنلاین شما در برابر اسنپ است.

قبل از بازدید از وب سایت ها ، به سرویس ارائه دهنده VPN خود متصل شوید. وقتی جستجوی آنلاین را شروع می کنید ، وب سایت هایی که بازدید می کنید و ارائه دهنده خدمات اینترنت خود – به طور خلاصه ISP – آدرس IP شما را نمی بینند. درعوض ، آنها آدرس IP ارائه دهنده VPN شما را می بینند که به محافظت از حریم خصوصی شما کمک می کند.

در واقع ، وقتی روی لینک ها کلیک می کنید یا فایلها را از سایتی دانلود می کنید ، هیچ کس نمی داند این فعالیت شماست. به نظر می رسد که ارائه دهنده VPN شما یک تونل حول فعالیت آنلاین شما ایجاد کرده است و مانعی را بین آن و دیگران ایجاد می کند.

اگرچه استفاده از VPN به تنهایی برای محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما کافی نیست. به همین دلیل ارائه دهندگان VPN یک مرحله دیگر برای رمزگذاری داده هایی که شما آنلاین هستید ارسال و دریافت می کنید ، بر می دارند. وقتی داده های شما رمزگذاری می شود ، درهم می ریزد بنابراین اسنپ ها نمی توانند آن را رهگیری و رمزگشایی کنند.

وقتی این لایه محافظتی اضافه شده را فعال کنید ، هکرها ، مشاغل ، دولت ها یا دیگران نمی توانند سایت هایی را که بازدید می کنید ، پرونده هایی را که بارگیری می کنید ، ویدیوهایی را که پخش جریانی می کنید یا بازی های آنلاین را مشاهده کنید.

پنهان کردن آدرس IP شما و رمزگذاری داده هایی که ارسال و دریافت می کنید ، ترکیبی قدرتمند برای کمک به خصوصی نگه داشتن جلسات مرور آنلاین است.

پروتکل های تونل VPN

همه تونل های VPN در محافظت از حریم خصوصی آنلاین شما به یک اندازه موثر نیستند. قدرت یک تونل به نوع پروتکل تونل زنی بستگی دارد که ارائه دهنده VPN شما استفاده می کند.

برخی از پروتکل ها منسوخ شده اند و ممکن است رمزگذاری داده ها را به اندازه کافی قوی برای جلوگیری از جستجوی آنلاین فراهم نکنند ، بنابراین ایده خوبی است که شما با یک ارائه دهنده VPN کار کنید که به قوی ترین پروتکل تونل زنی ممکن متکی است.

PPTP

پروتکل Tunneling Point to Point – معروف به PPTP – یکی از قدیمی ترین نسخه هایی است که امروزه همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. نقطه قوت این پروتکل سرعت آن است: از سرعت اتصال بسیار سریع برخوردار است.

هرچند این سرعت هزینه دارد. سرعت PPTP تا حدی سریع است زیرا سطح رمزگذاری داده های آن طبق استانداردهای امروزی ضعیف است. این بدان معناست که رمزگذاری ارائه شده توسط این پروتکل برای خارجی ها آسان تر است. اگر محافظت بیشتری می خواهید ، فرم قوی تری از پروتکل را بررسی کنید.

L2TP / IPSec

پروتکل Tunneling لایه 2 ، هنگامی که با امنیت پروتکل اینترنت استفاده می شود ، یک مرحله بالاتر از PPTP اساسی است. دلیل آن این است که این سطح از پروتکل تونل سازی دو مرحله محافظت را ارائه می دهد: هر دو بخش L2TP و IPSec این پروتکل رمزگذاری خود را ایجاد می کنند. این منجر به دو لایه محافظت از داده های آنلاین شما می شود.

پایین دست؟ این نوع پروتکل تونل سازی ، به دلیل دو لایه رمزگذاری ، می تواند منجر به کاهش سرعت اتصال آنلاین شود. L2TP / IPSec گاهی اوقات توسط دیوارهای آتش نیز مسدود می شود. به این دلیل که در این نوع تونل سازی VPN از درگاه های ثابت استفاده می شود.

SSTP

پروتکل تونل سازی سوکت امن غیرمعمول است زیرا فقط در سیستم عامل های ویندوز در دسترس است. این نوع پروتکل تونل بسیار ایمن است و آن را به یک انتخاب مطمئن تبدیل می کند. همچنین از پورت های ثابت استفاده نمی کند ، بنابراین عبور از فایروال ها برای SSTP راحت تر است.

مساله البته این است که این پروتکل به غیر از ویندوز برای سیستم عامل ها در دسترس نیست. این باعث خاموش شدن بسیاری از کاربران بالقوه می شود.

OpenVPN

اگر در حین آنلاین به دنبال قوی ترین محافظت هستید ، باید سرمایه گذاری در یک سرویس دهنده VPN را که به پروتکل OpenVPN متکی است ، در نظر بگیرید.

این پروتکل با تمام سیستم عامل های اصلی ، Linux ، Window و Mac در سیستم عامل های تلفن همراه Android و iOS کار می کند.

شاید شما یک سیستم عامل مستقل را ترجیح می دهید؟ OpenVPN ممکن است شما را تحت پوشش قرار دهد ، زیرا با سیستم هایی مانند FreeBSD ، NetBSD ، Solaris و OpenBSD کار می کند.

OpenVPN در حال حاضر بهترین فرم پروتکل تونل سازی VPN در نظر گرفته شده است. به این دلیل که رمزگذاری آن به ویژه قوی است. همچنین در عبور از فایروال ها مهارت دارد.

نکته کلیدی در تونل سازی VPN استفاده واقعی از این سرویس است. اگر قبل از دسترسی به اینترنت از مرحله بعدی اتصال به ارائه دهنده VPN خود صرفنظر کنید ، VPN نمی تواند هویت شما را خصوصی نگه دارد یا داده هایی را که ارسال و دریافت می کنید رمزگذاری کند.

همچنین به یاد داشته باشید که برای محافظت واقعی از حریم خصوصی آنلاین خود ، باید محافظت از VPN را در هر دستگاهی که برای دسترسی به وب از مکان های عمومی استفاده می کنید ، فعال کنید. تنها در هنگام استراحت در کافی شاپ ، محافظت از لپ تاپ توسط VPN تنها برای ورود به اینترنت با تلفن هوشمند کمک نمی کند.

حرف آخر؟ تونل سازی VPN برای حفظ حریم خصوصی آنلاین ضروری است. فقط یکبار که از خدمات VPN خود استفاده می کنید مطمئن شوید که با آن استفاده می کنید.